Pieredzes apmaiņa Smiltenē

Smiltene_15.07.2016 (354)15. jūlijā Jēkabpils novada pašvaldības darbinieki devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Smilteni. Vizītei Smiltenē pievienojās arī Priekules novads.

No rīta ieradāmies Smiltenes pilsētas kultūras centrā, ko izmēru ziņā mūsu pusē var salīdzināt vienīgi ar Viesītes kultūras pili: kultūras centrs Smiltenē ir plašs, nodrošināts ar modernākajām skatuves iekārtām, vairākām zālēm un tajā pat darbojas kinoteātris.

Kino zālē domes izpilddirektors Kārlis Lapiņš klātesošajiem rādīja Smiltenes novada prezentāciju un iepazīstināja ar uzņēmējdarbības statistiku, novadā paveikto un plāniem nākotnē. Smēlāmies idejas sava novada prezentēšanai, kā arī kārtējo reizi pārliecinājāmies par atšķirību starp finansējumu pilsētām un lauku pašvaldībām.

Smiltenes novada teritorijas kopēja platība teju identiska Jēkabpils novadam – 946,1 km2, taču iedzīvotāju skaits gandrīz trīsreiz lielāks: aptuveni 13 tūkstoši (pilsēta ~ 5,5 tūkstoši). Kā tad tā? Kā skaidro Smiltenes izpilddirektors, Smiltene atrodas tā sauktajā Vidzemes „ekonomiskajā trijstūrī” – turpat netālu Cēsis un Valmiera. Protams, arī ceļu segums daudzviet ir labāks. Galvenās uzņēmējdarbības nozares novadā līdzīgās – lauksaimniecība un mežsaimniecība. Interesanti, ka Smiltenes novads sevi pozicionē kā latviskākais novads pasaulē (~95% latviešu), taču arī mēs tālu neatpaliekam (~90 %).

Pēc prezentācijām mums pievienojās Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis. Izstaigājām kultūras centru un pēc tam devāmies uz Launkalni, apskatīt pagasta pārvaldi un bibliotēku. Šeit īpašas atšķirības no mūsu novadā redzamā nebija. Uzmanību piesaistīja turpat uz informācijas stenda izvietotā Smiltenes novada svētku programma, no kuras nolēmām pasmelties idejas nākamajam gadam.

Smiltene_15.07.2016 (80)Ievērības cienīgs apskates objekts bija atpūtas bāze „Silmači”, kas izveidota līdzās Lizdoles ezeram. Tajā 13 kempinga mājiņās iespējams izguldīt 175 personas, un 10 hektārus lielajā platībā var noorganizēt pasākumus ar dalībnieku skaitu līdz 1500 cilvēkiem. Pieejama laivu un sporta inventāra noma, ūdens velosipēdi, kuteri, ir savs stadions, pirts, stāvlaukumi, konferenču zāle. Nodrišināta ēdināšana. Mūsu novadā, un arī tuvākajā apkārtnē, diemžēl, šobrīd vienuviet tik lielu cilvēku skaitu nav iespējams izmitināt, un šī problēma būtu jārisina, jo pieprasījums pēc plašām naktsmītnēm, īpaši vasaras periodā, ir liels. „Silmačos” uzcelta arī lieliska brīvdabas estrāde, kuru kārtīgi aplūkojām un smēlāmies idejas jaunai estrādei Rubeņos.

Smiltene_15.07.2016 (100)Pēcpusdienā atgriezāmies Smiltenē, iepazinām Smiltenes novada nesen atklāto Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru, kas izveidots turpat pašvaldības telpās. Sajūta bija kā CSDD filiālē. Ekrāni un stikla sienas, taču sajūta patīkama. Smiltenes dome pārsteidza ar modernu sēžu zāli, kurā visas darbības tiek veiktas elektroniskā vidē, iespējams piedalīties sēdēs attālināti, kā arī katram ir savs mikrofons un pieejamas balsošanas mašīnas. Izmaksas, protams, milzīgas, bet ir tā vērts.

DSC_0046DSC_0032Interesants vides dekors pilsētā bija krāsainie velosipēdi, kur veci, nolietoti divriteņi no riepām līdz pat stūrei nokrāsoti vkošā krāsā un uz tiem dažādās vietās uzsēdināti puķupodi. Šādi objekti bija atrodami viscaur pilsētai, un tas ir lielisks piemērs tam, kā defektu pārvērst par efektu un papildus arī atrast vienotu tēlu pilsētai (vai mūsu gadījumā – ciemam).

Smiltene_15.07.2016 (163)Apmeklējot Smiltenes sporta laukumu, sapriecājāmies, ieraudzījuši pārvietojamās skatītāju tribīnes, jo jau izsenis ir doma tādas sarūpēt arī Jēkabpils novadā. Noskaidrojām, kā īsti tās tiek pasūtītas, gatavotas un sabildējām uzskates materiālus plāniem nākotnei.

Smiltene_15.07.2016 (191)Tālāk devāmies uz Smiltenes tehnikumu, kur mūs uzņēma tā direktors Andris Miezītis. Tehnikumā var apgūt ēdināšanas pakalpojumu speciālista, celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķa, viesnīcu pakalpojumu speciālista, lauku tūrisma speciālista, veterinārārsta asistenta, pavāra un automehāniķa profesijas. Ļoti liela interese mūsu vizītes laikā tika izrādīta pēc smagās tehnikas simulatoriem, kuros, līdzīgi kā datorspēlēs, īpaši sagatavotā kabīnē, kas pieslēgta datoram, iespējams kustināt virtuālo tehnikas vienību, un turpat uz ekrāna redzēt, ko tad tu īsti dari. Mācību procesā diezgan noderīga lieta, jo vismaz netiek lauzta reālā tehnika. Mums bija arī iespēja aplūkot, kā tiek veikta operācija sunim, taču tur skatīties gribētāju skaits strauji saruka..

Smiltene_15.07.2016 (246)Interesants novietojums bija atrasts laika kapsulai, kas iemūrēta tehnikuma – tā redzama zem stikla grīdas ar visu paskaidrojošo plāksni, lai pēc gadiem to ārī kāds tiešām atrastu. Kā teica direktors: „Parasti tās lietas ierok dziļi zemē un neviens viņas tā arī neatrod, bet šeit viss labi redzams.”

Smiltene_15.07.2016 (264)Pēdējais pieturas punkts mums bija Smiltenes pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Pīlādzītis”. Tā vadītāja Santa Rudzīte mūs cienāja ar pīlādžogu zapti un izrādīja dažādās grupiņu un nodarbību telpas. Interesanta bija sajūtu istaba, kurā bērnam ir iespēja labāk uztvert pasauli, pielietojot tieši sev stiprāko maņu, kā arī attīstīt citas. Kā teica „Pīlādzīša” vadītāja, nav dumju bērnu, „vienkārši katram ir sev specifisks informācijas uztveres veids, un audzinātājam jāprot to atklāt un izmantot”. Un tieši sajūtu istabā bērni bieži vien sāk uztvert lietas savādāk, atvērties utt.

Smiltene_15.07.2016 (298)Pēc sajūtu istabas apmeklējuma, smēlušies jaunas zināšanas un idejas, devāmies mājup uz mūsu pašu saules zemi – Jēkabpils novadu. Paldies Smiltenes novada pašvaldībai par aicinājumu un laipno uzņemšanu! Jācer, ka kādu no gūtajām idejām izdosies arī īstenot.

No Jēkabpils novada uz Smilteni devās: Juris Krūmiņš, Jānis Subatiņš, Jānis Raubiška, Intra Kurme, Inta Tomāne, Antons Tropiks, Andris Baltaruņķis, Inga Bokāne, Dzidra Nartiša, Raimonds Jaudzems, Kaspars Sēlis, Ligita Pētersone, Linda Raubiška, Jurgita Bareika, Ilvija Daņiļeviča, Gita Loča, Inese Geižāne.

 

K.Sēlis

Autora foto