Jēkabpils novada Zasā norisinās grafiķu un koktēlnieku plenērs “Zasas leģendas”

Vidusdaugavas TV video

Jēkabpils novada Zasā norisinās grafiķu un koktēlnieku plenērs “Zasas leģendas”. Biedrība “Sēļu pūrs” pulcē māksliniekus no Latvijas un Lietuvas.

Biedrības “Sēļu pūrs” vadītāja Anda Svarāne stāsta: “Šogad tēma ir “Zasas leģendas”, Zasa ir izveidojusies skaistā vietā un savu nosaukumu guvusi no barona Zasa. Un mēs nolēmām, ka šīm leģendām ir jādzīvo ne tikai vārdos, bet arī mākslā. Un tāpēc tad grafiķi šogad taisa Zasas leģendas grafikā un koktēlnieki kokā.”

Zasa un tās apkārtne ir apvīta ar daudzām un dažādām leģendām, tāpēc grafiķi plāno izveidot vismaz 30 grafikas estampus. Katra grafika attēlo kādu konkrētu leģendu. Grafiķi ieradušies no Latvijas un Lietuvas. Amatniecības centrā “RŪME”, kur darbojas grafiķi, speciāli šim plenēram sagatavota grafikas spiede. No grafikas darbiem vēlāk ir paredzēts izveidot Zasas pastkaršu kolekciju, kuru varētu aplūkot un iegādāties gan paši Zasas iedzīvotāji, gan tās apmeklētāji. Pastkaršu kolekcijas mērķis ir likt apmeklētājam apskatīt Zasu un pabūt vietās, par kurām ir šīs leģendas.

Anda Svarāne stāsta: “Un mums arī ir interesanti tas, ka sadarbojas abas darbnīcas, grafiķis uztaisa zīmējumu, tad koktēlnieks to iedzeļ kokā un tad mēs to printējam. Arī to pašu sižetu taisīsim uz keramikas šķīvjiem. Ir ļoti liela dažādība tehnikās.”

Keramikas šķīvjus, uz kuriem arī ir attēlotas Zasas leģendas, pēc gleznošanas apdedzinās, lai tie būtu lietojami arī ikdienā, nevis kalpotu tikai par dekoratīvu elementu.

Grafiķu un koktēlnieku plenērs sākās jau 27. jūlijā un Zasā tas notiek 14. gadu. Grafiķi plenērā strādā jau no pirmās dienas, bet koktēlnieki no meistardarbnīcas “Zeļļi” ieradās Zasā pirmdien un jau šodien dosies projām. Meistardarbnīcas vadītājs Igurds Baņķis plenērā strādā kopā ar saviem zeļļiem un mācekļiem.Mēbeļu galdnieks, kokgriezējs, Latvijas amatniecības kameras biedrs, meistardarbnīcas “Zeļļi” vadītājs Igurds Baņķis stāsta: “Plenēra laikā mēs dzirdējām teiku, ko mums izstāstīja par raudošo princesi. Mani tā uzrunāja. Tā kā ir divas laivas, tad vienu laivu mēs taisām kā barona laivu un otru kā dārznieka laivu. Barona laiva būs greznāka, un dārznieka laiva, kas brauc pretī meitenei, būs puķēm vīta.”

Laivas attēlo leģendu, kura vēsta, ka barona meita iemīlējās dārzniekā, bet šī mīlestība bija nelaimīga, jo barons nav ļāvis meitai precēties ar dārznieku. Divas laivas, kuru kokgriezumus veido tēlnieki, simbolizē divu veidu bagātību, kāda var būt cilvēkam. Viena bagātība ir nauda un greznība, bet otra – skaista dvēsele.

Projekts “Zasas leģendas” ir iekļauts “Zemgales kultūras programmā 2016” un top pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda un Jēkabpils novada pašvaldības finansiālajam atbalstam. Piektdien pulksten 16:00 norisināsies plenēra noslēgums, kur amatniecības centrā “RŪME” varēs aplūkot grafikas izstādi un keramiskas darbus, un upē tiks ielaistas izveidotās laivas, ar kurām varēs arī izbraukt. Laivas paliks Zasā un būs pieejamas gan iedzīvotājiem, gan Zasas apmeklētājiem.

Zane Pārpuce