Dzejas dienas 2016. Dzeja pavedina

Jau vairāk kā piecdesmit gadus rudeni Latvijā iezīmē Dzejas dienas. Šogad organizatori tām devuši saukli “Dzeja pavedina” un aicina uzdrošināties, atklāt un izzināt sevi, ķermeni, pasauli, cilvēkus mums līdzās, paskatīties uz pasauli caur poētisma prizmu un svētkus svinēt visā Latvijā.

Dzeja pavedina. Tā ved ceļos un neceļos. Tā ceļ augšup un piezemē. Parāda un apklāj.

Jēkabpilī dzeja šoruden mūs vedīs dažādos piedzīvojumos – būs lasījumi, akcijas, sacensības un eksperimenti.

  1. septembra pēcpusdienā – plkst. 13.00 – no pieturas pie poliklīnikas ceļu sāks 5. maršruta “Dzejas busiņš”. Autobuss kursēs: plkst. 13.00 no „Poliklīnikas”; plkst. 13.40 no „Stacijas” un plkst. 14.20 no „Poliklīnikas”. Šogad tajā dzirdēsim latviešu autoru dzeju Jēkabpils Tautas teātra aktieru lasījumā. Autobusā muzicēs Aigars Godiņš. Brauciens autobusā – bez maksas.

No plkst. 17.00 līdz 18.00 uz Daugavas promenādes tiks atskaņota dzeja dažādām gaumēm, tādēļ ikvienas aicināts uz “Pastaigu ar dzeju”.

Plkst. 18.00 Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē satiksim dzejnieces Dainu Sirmo un Rutu Štelmaheri. Viņu lasījumus muzikāli papildinās Maijas Kalniņas priekšnesumi.

Daina Sirmā (dzimusi Daina Luste) strādā par literatūras skolotāju Valmieras Valsts ģimnāzijā. Viņas ģimenē izaudzināti trīs bērni, viens no tiem pazīstams kā pavārs un TV kulinārijas raidījumu vadītājs Mārtiņš Sirmais.

  1. Sirmā dzejoļus publicē kopš 1977. gada. Izdoti dzejoļu krājumi “Kailsals” (2012) kas iegūst Literatūras gada balvu nominācijā “Labākā debija”, un “Iekšpagalms” (2014), kas 2015. gada dzejas dienās saņēma žurnāla “Latvju Teksti” balvu dzejā kā aizvadītā gada labākais krājums.

Māksliniece un dzejniece Ruta Štelmahere dzejoļus publicē kopš 1983. gada. Izdoti dzejoļu krājumi “Ieskaties sēklai acīs” (1998), “Klēpis” (2011, autores ilustrācijas), par kuru autore saņēma Literatūras gada balvu dzejā, un “Krekls” (2016). R.Štelmahere beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju, strādā par skolotāju Jēkabpils mākslas skolā.

  1. septembrī visa pilsēta sekos dzejai. Dienas garumā notiks nu jau tradicionālā akcija “Sirds uz trotuāra”, kuras laikā Jēkabpils skolu audzēkņi ar krītu uz pilsētas laukumiem un trotuāriem rakstīs dzeju. Tāpat notiks akcija “Ciemos ar dzejoli”, kurā ikvienam būs iespēja satikt kādu no Jēkabpils pilsētas bibliotēkas un saņemt dzejoli. Ja paveiksies, protams.

Akcijas “Sirds uz trotuāra” dalībnieki tiek aicināti dalīties ar bildēm sociālajos tīklos izmantojot mirkļbirku #sirdsuztrotuāra

Plkst. 15.00 Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē sāksies dzejas slams. Tas ir dzejas priekšnesumu konkurss, kurā var piedalīties ikviens, kurš raksta dzeju un kurā dzejnieki lasa vai runā savus oriģināldarbus auditorijas priekšā. Šīs uzstāšanās vērtē profesionāli žūrijas locekļi – Jēkabpils pilsētas bibliotēkas vadītāja Renāte Lenša, komponists un Jēkabpils Tautas nama direktors Aigars Godiņš, filoloģe un dzejniece Sintija Kampāne un Jēkabpils autobusu parka direktora vietniece Aija Vetere, kā arī klātesošie skatītāji.

Tā kā dzejas sacīkstes sastāv no trīs dzejas izpildījumu kārtām, katrs dalībnieks sagatavo trīs savu dzejoļu priekšnesumus, kas nedrīkst būt garāki par trīs minūtēm. Dzejoļi drīkst būt rakstīti dažādā tematikā, stilistikā un izpildīti dažādās intonācijās, manierēs, pieļaujot dažādu kostīmu un pat mūzikas izvēli.

Dzejas slama vērtēšanas kritēriju pamatā ir dzejas saturiskā, stilistiskā un tās priekšnesuma kvalitāte, kas tiek vērtēta desmit baļļu skalā. Uzvarētājiem tiks piešķirtas balvas, ko sagādājusi grāmatnīca “Aisma”.

Dzejas priekšnesumu sacīkstēm var pieteikties līdz 8. septembrim, rakstot uz e-pastu info@jkp.lv. Pieteikumā jānorāda dalībnieka vārds, uzvārds vai pseidonīms, vecums un jāiesūta trīs savi dzejoļi ieskatam. Pieteikties iespējams būs arī 9. septembrī plkst.14.40 pie Jēkabpils Tautas nama kamerzāles.

Plkst. 19.00 turpat – Jēkabpils Tautas nama Kamerzālē sāksies mūsdienu latviešu dzejas performance “Paiet”. Tas būs eksperiments, kurā, apvienojot vārda, skaņas un vizuālo vēstījumu, jaunā formā piedzīvot dzeju. Eksperimentēs Mareks Sarnovskis, Ieva Rožlapa un video mākslinieks Jēkabs Štelmahers.

  1. septembrī Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā notiks pasākums “Jāņa Akuratera dzeja”. Tajā novadpētniece Ausma Bērziņa pastāstīs vairāk par dzejnieka, rakstnieka un politiķa – novadnieka Jāņa Akuratera dzeju. Skanēs arī šī sapņotāja un romantiķa dzeja. Pasākums notiek sadarbībā ar Jēkabpils Vakara vidusskolu, tā norises laiks vēl tiks precizēts.

Viena no sirsnīgākajām Dzejas dienu norisēm pilsētā ir nu jau tradicionālais dzejoļu lasīšanas pasākums “Runčuka pantiņu kaujas” Jēkabpils Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā. Šogad pasākumā 15. septembrī plkst. 16.00 piedalīsies p.i.i. “Auseklītis” un p.i.i. “Zvaniņš” bērni.

Visi Dzejas dienu notikumi apmeklējami bez maksas.

 

Datums Laiks Notikums Norises vieta
8.09. 13.00 – 15.00

“Dzejas busiņš”

5. maršruta autobusā dzeju lasa Jēkabpils Tautas teātra aktieri, muzicē Aigars Godiņš.

Brauciens “Dzejas busiņā” bez maksas.

5. maršruta autobuss
8.09. 17.00 – 18.00

Akcija “Pastaiga ar dzeju”

Tiks atskaņota klasiķu un mūsdienu dzeja.

Daugavas promenāde
8.09. 18.00

Dzejas lasījumiDaina Sirmā un Ruta Štelmahere,

mūzika Maija Kalniņa.

Jēkabpils Tautas nams, Kamerzāle
9.09. Dienas garumā Akcija “Sirds uz trotuāra” – Jēkabpils skolu audzēkņi ar krītu uz pilsētas laukumiem un trotuāriem raksta dzeju. Jēkabpils pilsētvide
9.09. Dienas garumā Akcija “Ciemos ar dzejoli” – Jēkabpils pilsētas bibliotēkas darbinieki dienas garumā dala dzeju pilsētas iedzīvotājiem. Jēkabpils pilsētvide
9.09. 15.00

Dzejas slams

Pieteikšanās līdz 8.09., rakstot uz e-pastu info@jkp.lv vai 9.09. plkst. 14.40 pie Jēkabpils Tautas nama kamerzāles.

Jēkabpils Tautas nams, kamerzāle
9.09. 19.00

Mūsdienu latviešu dzejas performance “Paiet”

Piedalās Mareks Sarnovskis un Ieva Rožlapa, video – Jēkabs Štelmahers.

 

Jēkabpils Tautas nams, kamerzāle
14.09. Tiks precizēts

Pasākums “Jāņa Akuratera dzeja”

Lektore Ausma Bērziņa runās par J. Akuratera dzeju.

Jēkabpils Galvenā bibliotēka
15.09. 16.00 Pasākums “Runčuka pantiņu kaujas” Tradicionālais dzejoļu lasīšanas pasākums pašiem mazākajiem. Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Bērnu lit. nodaļa

Santa Vucāne

Jēkabpils pilsētas pašvaldības

Kultūras pārvaldes

Projektu koordinatore

Tālrunis: 29724382

E-pasts: santa.vucane@jkp.lv