Sarunas sirdsvalodā

L.Pupure (no kreisās) un I.Stroda Rubeņu pagasta b-kā pirms tikšanās

Jūlija beigās tika piedāvāta iespēja tikties ar žurnālisti un grāmatas autori “Lida. Citādā” Ingrīdu Strodu un Dailes teātra aktrisi Lidiju Pupuri. Sazinājos ar Rubenes pagasta bibliotēkas vadītāju Agru Ozoliņu, kura sava atvaļinājuma laikā, laipni piekrita palīdzēt organizēt šo pasākumu Rubenes pagasta mazajā zālītē.
Lai gan tikšanās notika nedēļas un dienas vidū, 17. augustā, plkst. 13.00, telpa pamazām pildījās ar dāmām jaunākos un vecākos gados. Ieradās gan Slates puses, gan Kaldabruņas, gan Rubeņu centra kundzes, pavisam 21!
Izstādītē varēja iepazīties ar Dailes teātra vēsturi, teātra programmiņām un aktrises Lidijas Pupures lomām no pirmsākumiem teātrī, līdz mūsu dienām.
Ar žurnālisti Ingrīdu Strodu tuvāka iepazīšanās notika pirms 20 gadiem, kad viņa veidoja radio raidījumu “Tēvu laipa šaizemē” par mūsu pagastu. Tagad žurnāliste raksta grāmatu par visiem pagastiem, par kuriem tika veidoti raidījumi, veltītu Latvijas simtgadei. Ar aktrisi mūsu pusē tikāmies pirmo reizi. Grāmatu par viņu Ingrīdai Strodai ierosināja rakstīt klasesbiedri ( Lidija ir Ingrīdas klasesbiedrene). Arī viņu likteņi ir samērā līdzīgi. Sarunas ievadā Ingrīda pastāstīja kā tapa grāmata par kādreizējo Dailes teātra 3. studijas audzēkni, Eduarda Smiļģa, Pētera Pētersona aktrisi, par viņas dzīvi, lomām, uzskatiem un dzīves filozofiju. Viņa visus šos gadus ir sekojusi savas klasesbiedrenes un draudzenes Lidijas Pupures skatuves gaitām, priecājoties kā viņa savus tēlus analizē intelektuāli, ar lielu loģikas spēku, taču prot atklāt ļoti emocionāli. Vēl fascinē aktrises īpašais balss tembrs. Par to mēs varējām pārliecināties pašas, kad Lidija Pupure stāstīja par savu bērnību, skolas gaitām, pirmo – šuvējas profesiju, kas noderējusi visu dzīvi līdztekus skatuves gaitām.
Īpaši emocionāls bija dzejas un prozas lasījums. Laikā, kad mainījās teātra vadība un galvenie režisori, kad lomas teātrī tikpat kā nebija, aktrise veidoja savas monoizrādes, dzejas vakarus, izmantojot Māras Zālītes, Andas Līces, Jāņa Liepiņa u.c autoru darbus. Katrs vārds, ko aktrise raidīja klātesošajiem, sasniedza ikvienu sirdi.
Tagad aktrise ir pieprasīta gan savā, gan kā viesaktrise Rīgas Jaunajā teātrī. Par Greisas lomu šajā teātrī M.Paniča izrādē “Vigīlija. Sapnis par nomodu” ( 2011.) 2012. gadā saņēmusi “Spēlmaņu nakts” balvu nominācijā ”Gada labākā aktrise otrā plāna lomā”. Šo izrādi katram noskatīties sirsnīgi ieteica arī Ingrīda Stroda, tāpat kā aktrises jaunāko izrādi kopā ar Olgu Dreģi P.Barca “Iespējamā tikšanās” Dailes teātra mazajā zālē.
Pēc pasākuma aprunājoties ar klātesošajiem, izskanēja vērtējumi: Ļoti emocionāli, es sasaistīju ar savu dzīvi un klausījos ar asarām acīs! Kāda balss! To vien varēja baudīt… Ja pati lasītu šos tekstus, varbūt nemaz tā neizjustu, bet tā pasniegti… Un tikai pozitīvas emocijas, kas bija gan organizatoru, gan ciemiņu vēlme.
Interesenti varēja iegādāties arī grāmatu un saņemt abu autoru autogrāfus. Pasēžot pie kafijas tases, arī Rīgas viešņas pauda savas emocijas: priecājās, ka priekš laukiem, darbos aizņemtiem cilvēkiem, sanāca tik daudz apmeklētāju, ka viss noritēja abpusēji sirsnīgā atmosfērā. Pirms došanās uz otro tikšanos Bebrenē, vēl apskatījām Rubeņu centru, kultūras nama un parka teritoriju. Abas kundzes bija patīkami pārsteigtas par lielo sakoptību, puķu stādījumiem un cilvēku vēlmi dzīvot skaisti par spīti visam.
Domāju, ka  jāizmanto katra iespēja, kas cilvēku padara emocionāli bagātāku. Ne visiem ir iespējas apmeklēt tālākus pasākumus, bet var priecāties par to, kas notiek tepat tuvumā – vai tas ir koncerts baznīcā, muzeja atklāšana vai tikšanās ar interesantiem cilvēkiem.

Rubeņu pagasta pārvaldes mazajā zālē ar skatītājām un klausītājām.

Rubeņu skolas bibliotekāre Ināra Rudeviča

Autores un A.Ozoliņas foto