“Baltijas ceļa stunda” Zasas vidusskolā

Šogad, 23. augustā apritēja 25 gadi kopš “Baltijas ceļa” – unikālas un mierīgas masu demonstrācijas, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi caur trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības.

Toreiz notiekošais vienoja akcijas dalībniekus un pārsteidza pasauli. “Baltijas ceļš” iekļauts UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Starptautiskajā reģistrā. UNESCO Latvijas Nacionālā Komisija aicina izglītības iestādes septembrī organizēt Baltijas ceļa gadadienai veltītus pasākumus. Turpinās arī UNESCO LNK projekts “Baltijas ceļa stāsti”.

Atsaucoties uz aicinājumu, 18. septembrī Zasas vidusskolā sadarbībā ar Jēkabpils novada ekspozīciju organizatori E.Balodi notika pasākums “Baltijas ceļa stunda”. Viens no pasākuma mērķiem bija stiprināt paaudžu saites un vērtību nodošanu ģimenēs un no paaudzes paaudzē par notikumiem, kas 1989. gadā palīdzēja baltiešiem būt vienotiem ceļā uz brīvību.

Svarīgi ir informēt par notikumiem jauno paaudzi, kura šo laiku nav piedzīvojusi. Pasākumā aicinājām vecāko klašu skolēnus apzināt savu vecāku, vecvecāku, radu, kaimiņu, draugu un paziņu atmiņas par “Baltijas ceļu”, lai veicinātu stāstu dokumentēšanu. Apkopojot šo cilvēku stāstus, tie tiks saglabāti nākošajām paaudzēm un kļūs pieejami gan virtuālajā vidē, gan muzeju un bibliotēku kolekcijās.

Skolēni varēja papildināt zināšanas par “Baltijas ceļa” vēsturi, skatīt video, uzzināt par iespēju piedalīties interaktīvajā “Baltijas ceļā” un atstāt novēlējumu, kā arī pievienot stāstu un atzīmēt sevi kartē, varēja apskatīt stendus “Baltijas ceļam – 25”.

Uz šo pasākumu aicinājām Jēkabpils novada iedzīvotājus, kuri piedalījās Baltijas ceļā 1989. gada 23. augustā. Interesantā stāstījumā un aktīvā sarunā ar bērniem iesaistījās Ābeļu pagasta muzeja speciālists Arnolds Jakubovskis. Skolēni uzklausīja ciemiņa bērnības un turpmākās dzīves aizkustinošas atmiņas: ganu dienas, skolas laiku, studiju gadus, kara laikus, dienestu padomju armijā, sportošanu un “Baltijas ceļu”. Uz jautājumu, kā jutās “Baltijas ceļā”, no atbildes varējām saprast, ka daudzas dzīves gaitas ir bijušas riskantas, arī tajā reizē ne par kādu drošību nevarēja galvot. Bijis par brīvu Latviju!

Paldies Arnoldam Jakubovskim par atsaucību un ieguldīto darbu ar jaunatni! Uz turpmāku sadarbošanos!

Pasākuma noslēgumā aicinājām skolēnus iepazīstināt vecākus par iespēju ierakstīt savu vai cita cilvēka “Baltijas ceļa” stāstu mājaslapā: www.thebalticway.eu

Paldies skolēniem par krāšņajiem rudens ziediem, ko dāsni dāvājāt uzaicinātajiem ciemiņiem!

Jēkabpils novada novadpētniecības organizatore Edīte Balode